Švedijoje norima visiškai atsisakyti grynųjų pinigų


Švedija gali tapti pirma šalimi, kurioje nebeliks grynųjų pinigų, praneša „The Daily Mail“.

Šalyje, kuri pirmoji 1661 metais į apyvartą paleido popierinius pinigus, dabar vis garsiau kalbama apie tai, kad grynųjų pinigų nebereikia.

„Aš nematau priežasčių, kodėl mes turėtume ir toliau spausdinti pinigus“, – sako Bjoernas Ulvaeusas, buvęs grupės ABBA narys, kuris yra vienas iš aktyvistų, pasisakančių už pasaulį be grynųjų pinigų.

Daugybėje Švedijos miestų įvairiose vietose negalima atsiskaityti grynaisiais pinigais – netgi visuomeninio transporto bilietai apmokami mobiliuoju telefonu. Bankai, įvairios įmonės taip pat stengiasi išvengti atsiskaitymo grynaisiais.

Netgi kai kuriose bažnyčiose dabar aukoti pinigus galima kreditinėmis kortelėmis.

„Yra miestų, kur nebeįmanoma nueiti į banką ir atsiskaityti grynaisiais“, – sakė Curtas Perssonas, Švedijos Nacionalinės pensininkų organizacijos vadovas. Jis sako, kad tai tampa problema, nes kai kurie pensininkai neturi mokėjimo kortelių.

Atsiskaitymai grynaisiais sudaro tik 3 proc. Švedijos ekonomikos. Palyginimui – euro zonos šalyse tai vidutiniškai sudaro 9 proc., JAV – 7 proc.

Švedijos bankininkų asociacija skelbia, kad grynųjų pinigų mažėjimas apyvartoje mažina nusikaltimų kiekį. Ypač tai pasakytina apie bankų apiplėšimus. Pavyzdžiui, 2008 metais buvo užfiksuota 110 bankų apiplėšimų, o 2011 – tik 16. Mažėja ir nusikaltimų prieš inkasatorius.

Ekonomikos profesorius Friedrichas Schneideris teigia, kad elektroninės bankininkystės dominavimas lemia ir mažesnę korupciją. „Žmonės, daugiau atsiskaitantys mokėjimo kortelėmis, mažiau dalyvauja šešėlinėje ekonomikoje“, – sako F.Schneideris. Tiesa, neigiama pusė yra tai, kad smarkiai išaugo kompiuterinių įsilaužimų. 2000 metais tokių nusikaltimų buvo 3304, o 2011 metais – beveik 20 000.www.15min.lt

Komentuoti..
Palikti komentarą
Komentatorius*:
El. paštas*:
WWW svetainės adresas:
Komentaras*:
Saugos kodas:
UAB BT grupė - el. parduotuvių kūrimas lokio pastoge
speedfactor

Apklausa
Ar reikalingas kitas koncertas ar renginys?
Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Rezultatai...