valgyti galima, bet ne dažnai


Pasaulio virtuvėse rasime ne vieną patiekalą, pagamintą iš vadinamųjų subproduktų (inkstų, širdžių, kepenėlių ir t.t.). Lietuviai taip pat nuo senų laikų valgė beveik visas skerdienos dalis.
Dabar mitybos specialistai atkreipia mūsų dėmesį į tai, kad subproduktuose daug cholesterolio ir jie, palyginti su mėsa, yra menkesnės maistinės vertės. Tačiau kepenėlių, inkstukų ar, pagaliau, liežuvio mėgėjai protestuos sakydami, jog tai pačios skaniausios dalys.

Kepenys
Kepenyse daug mineralinių medžiagų - geležies, fosforo, seleno. Čia taip pat susikaupia nemažai fermentų, vitaminų E, C, PP ir ypač daug - B grupės vitaminų bei vitamino A. Vitamino A kiekis 100 g kepenų dienos normą viršija net 8-15 kartų. 100 g vištų kepenėlių energinė vertė - apie 120 kcal, kiaulienos, jautienos kepenų - apie 130 kcal.
Kepenų rekomenduojama valgyti nėščiosioms, taip pat vaikams bei sergantiesiems diabetu. Jų atsisakyti turėtų sergantieji kraujagyslių ligomis, turintieji padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje.
Svaitės norma: 200-300 g
Verta žinoti: kuo kepenys tamsesnės, tuo jų maistinė vertė mažesnė. Ruošiant kepenėles pirmiausia reikia padaužyti peilio kriaunomis - taip lengviau atšoks ir nusilups plėvelė. Tada reikia išpjauti stambias kraujagysles. Kepenis patyrę virėjai keletą valandų visuomet mirko piene - tuomet jos tampa švelnesnio skonio, būna nekarčios.

Širdys
Širdyse yra daug kalio, fosforo, magnio, reikalingo normaliai širdies veiklai. Šiame subprodukte daug kieto jungiamojo audinio, todėl jo geriausia gaminti virtus bei troškintus valgius.Vištų širdelėse ypač daug B grupės vitaminų - 100 g širdelių susikaupia visa vitaminų B12 ir B1 dienos norma.
Savaitės norma: 100-200 g.
Verta žinoti: nepirkite širdelių, ant kurių daug riebalų, jos bus neskanios.

Inkstai
Jų sudėtyje yra B grupės vitaminų bei vitamino PP, taip pat kalcio, magnio, geležies, fosforo, cinko.
Savaitės norma: 100-200 g.
Verta žinoti: kiaulių ir jaučių inkstus reikia perpjauti pusiau, išimti kraujagysles ir 3-4 val. mirkyti šaltame vandenyje (galima įpilti acto). Tuomet jie dar du kartus nuplikomi verdančiu vandeniu arba trumpai paverdami, vėl perplaunami šaltu vandeniu ir tik tuomet pradedamas gaminti patiekalas.

Liežuvis
Šis subproduktas skatina virškinimo liaukų veiklą, lengvai virškinamas. Geležis ir cinkas, kurių yra liežuvio sudėtyje, teigiamai veikia odos ir plaukų būklę, aprūpina ląsteles deguonimi, gerina bendrą organizmo tonusą.
Savaitės norma: 200-300 g.
Verta žinoti: liežuvį nenuluptą reikėtų įtrinti druska ir cukrumi (1 kg liežuvio imama 150 g druskos bei 1 šaukštas cukraus) bei prieskoniais ir palaikyti 3-4 paras. Tuomet jis išverdamas, dar karštas trumpam panardinamas į šaltą vandenį ir iš karto nulupamas.

www.isveikata.lt

Komentuoti..
Palikti komentarą
Komentatorius*:
El. paštas*:
WWW svetainės adresas:
Komentaras*:
Saugos kodas:
UAB BT grupė - el. parduotuvių kūrimas lokio pastoge
speedfactor

Apklausa
Ačiū, kad balsavot !