Kada verta eiti į sauną


Išvertus iš suomių kalbos, žodis sauna reiškia paprasčiausią pirtį. Yra manančių, jog jos istorija prasidėjo dar Bizantijos imperijos laikais, kiti tvirtina, jog sauną pirmieji išbandė slavai, turėję ryšių su suomiais.

Kad ir kaip ir ten bebūtų, sauna ar suomiška pirtis – tikras suomių pasididžiavimas, rašo Ivona.bigmir.net.

Kokia saunos nauda?

Saunoje kraujagyslės tampa lankstesnės, pagerėja ir paspartėja kraujotaka. Daugiau kraujo priteka į odą, o jis ją praturtina maistingosiomis medžiagomis: patenka jos tiek į poodinį sluoksnį, tiek į viršutinius audinius.

Saunoje savotiškai treniruojama širdis, tad saikingas pasikaitinimas karštame sausame ore jai labai naudingas.

Besimėgaujant sauna, kūnas patenka į būklę, vadinamą hipertermija. Pakilus kūno temperatūrai, organizme paspartėja atsinaujinimo ir gijimo procesai. Toks priverstinis kūno temperatūros pakilimas stimuliuoja imuninę sistemą, paspartėja baltųjų kraujo kūnelių ir antikūnių, užkertančių kelią įvairioms ligoms, gamyba.

Sportininkai saunoje kaitinasi norėdami atpalaiduoti raumenis po sunkios fizinės treniruotės.

Sauna taip pat laikoma puiku energijos šaltiniu, ji padeda atsikratyti depresijos. Mėgaujantis saunos malonumais kūnais atsipalaiduoja, atrodo, kad ir mintys tampa švaresnės. Svarbi informacija tiems, kas nori atsikratyti nereikalingų kilogramų – sauna spartina medžiagų apykaitos procesus.

Sausas karštas oras atveria odos poras, malšina raumenų skausmą, gerina kraujotaką. Per odą prakaituojant iš organizmo pasišalina kenksmingos medžiagos ir toksinai.

Kaip teisingai mėgautis sauna?

Drabužius palikite persirengimo kambaryje, nusimaudykite po dušu. Taip sudrėkinsite odą ir ją nuvalysite. Specialistų teigimu, saunoje per kartą nederėtų būti ne ilgiau kaip 10-15 minučių. Iš saunos nedelsiant išeikite, jeigu jaučiate silpnumą, pradeda svaigti galva. Po pirties atsigaivinkite vėsiame vandens telkinyje – ežere, upėje, baseine.

Gerkite daug skysčių – venkite alkoholio ir gėrimų, kurių sudėtyje yra kofeino: sauna ir taip nėra pats lengviausias iššūkis širdžiai, tad papildomos stimuliacijos derėtų vengti. Pasibuvimo saunoje ritualą galite pakartoti, tačiau venkite daugiau nei trijų tokių kartų. Prieš saunoje naudodami aromatinius aliejus, patikrinkite, ar nesate jiems alergiškas. Po saunos procedūros vėl palįskite po dušu.

Kokių atsargumo priemonių derėtų imtis saunoje?

Kaip jau buvo minėta, saunoje derėtų vengti alkoholio. Alkoholis iš organizmo šalina skysčius, tad širdžiai gali tekti nepakeliamas krūvis.

Iš karto po fizinės treniruotės į sauną ruošis nederėtų. Reikia duoti organizmui pakankamai laiko atsigauti, pailsėti. Tik tada galima saugiai ir be grėsmės sveikatai mėgautis saunos teikiamais malonumais. Priešingu atveju gresia karščio smūgis. Patarimas: prieš sauną po treniruotės pailsėkite mažiausiai 20 minučių.

Svarbu gerti kuo daugiau skysčių, geriausia vandens – tiek pačioje saunoje, tiek po jos, nes organizmas netenka labai daug drėgmęs. Prakaito liaukos saunoje ir po jos gali išskirti iki 30 gramų prakaito per minutę, kad skysčių netekimas – gana realus pavojus tiems, kurie nepasirūpins vandens atsargomis.

Nuovargis ir kiti nemalonūs pojūčiai pradeda varginti organizmui netekus vos 1-2 proc. skysčių. Jeigu jums sukasi galva, širdis daužosi kaip pamišusi bei kankina troškulys – jūs netekote per daug skysčių.

Dar vienas svarbus patarimas: prieš eidami į sauną, jokiais būdais nepersivalgykite.

Asmenys, kenčiantys nuo žemo kraujospūdžio (saunoje jis dar labiau nukrinta), taip pat ir besilaukiančios moterys saunos turėtų vengti. Aukšta temperatūra gali pakenkti vaisiui.

Vaikai į sauną gal eiti tik su suaugusiais asmenimis.

www.DELFI.lt

Komentuoti..
Palikti komentarą
Komentatorius*:
El. paštas*:
WWW svetainės adresas:
Komentaras*:
Saugos kodas:
UAB BT grupė - el. parduotuvių kūrimas lokio pastoge
speedfactor

Apklausa
Ar reikalingas kitas koncertas ar renginys?
Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Rezultatai...