Tradicinė Valensijos šventė


 

  Visais metais, nuo senų senovės, kiekvienas valencijietis sutikdavo pavasarį ypatingai, ši šventė vadinama Fajas. Šiais laikais ši nuostabi šventė organizuojama ne vien tik norint pradžiuginti gyventojų akį bei širdį, taip pat norima patraukti miesto ir svečių dėmesį. Jaučiamas nepaprastas džiaugsmas gatvėse, kuris užkrečia visus linksma nuotaika, meno kūriniais, įspūdingais trimitų bei būgnų garsais. Fajas - tai menas, laisvė, humoras, kritika..ir žinoma, neapsakomas džiaugsmas. O kad artimiau susipažinti su šia švente ir labiau pajaustumėme tą šventinę dvasią, nutarėme pakalbinti išrinktos gražiausios fajos visame Culleros miestelyje vyriausiąją fajerę. Savo paprastumu pasižyminti gražioji fajera mums papasakojo apie Fajų šventę bei jų tradicijas.

Kaip jūs apibūdintumėte šią nuostabią Faju šventę, kas tai?

  -Tai pati didžiausia šventė skirta Valensijos miestui ir Šv.Juozapo garbei, amatininkų bei dailidžių saugotojui. Fajas yra žinomos visame pasaulyje, tai ne vien tradicinė bet ir turistinė šventė. Nuo senų senovės šitaip švęsdami žmonės pasitikdavo ateinantį pavasarį ir kiekvienais metais nuo kovo 15 iki 19 dienos visos miesto gatvės pasipuošia įspūdingomis popierinėmis statulomis, kurios paskutinę šventės dieną yra sudeginamos. Šias statulas gaminanti menininkų grupė priklauso mūsų fajai. Jie dirba apytiksliai visus metus, kuria įvairius personažus iš žmonių gyvenimo, kuriuose ne tik atsispindi menas, bet ir satyra ir humoras.

Sunku suvokti kad šitokį meną, faja, kuriama visus metus džiaugiamasi tik tris dienas ir paskui viskas yra sudeginama. Vis del to tai kainuoja nemažai darbo, idejų ir be abejo pinigų. Kas visa tai apmoka?

  -Būtent, tam ir esame ,mes, fajerai, kurie ir sudarome fajos grupę. Gali dalyvauti kiekvienas norintysis nuo mažiuko iki suaugusio ir net visa šeima. Būtent fajeros ir remia fają, kurie turi savo organizaciją, organizuojame įvairius susibūrimus, aptariame visus mūsų laukiančius darbus ir ,aišku, organizuojame įvairias pramogas: spektaklius, šokius, poezijos vakarus, o po to šauniai pavakarieniaujame. Per visus metus išrenkame vyriausiąją Fajerą ir jauniausiąją Fajerą, kurios yra atsakingos uz fają ir ją pristato. Dažniausiai išrenkamos tos moterys ir mergaitės, kurios manoma, labiausiai prisidėjo prie fajos kūrimo.

Tikrai įspudinga, tiesiog žavi jūsų nuostabūs kostiumai, ką jūs galite papasakoti, kokia jų istorija?

-Valencijietiškas kostiumas yra siuvamas XVIII ir XIX amžiaus stiliumi. Yra siuvama pagal griežtas etiketo taisykles, atsižvelgiant į anų laikų madą ir naudojami to laikmečio spalvos bei ornamentai. Vakarinė valencijietės valstietės suknelė susideda iš korseto, apatinių sijonų, medvilninių megztų plonyčių kojinaičių, liemenės, visiškai siuvinėto sijono, galvos uždangalo is plonyčio audeklo, papuošalų ir batelių, atkartojančių suknelės ornamentus. Taip apsiredžiusi dama turi būti ir tinkamai susišukavusi, plaukai yra susukami į tris kuodelius ir padabinami įvairiais galvos papuošalais, atitinkančiais XVIII amžiaus stilių.

Gal galite papasakoti kas tai yra "mascleta"?

  -"Mascleta"- tai pirotekninių fejerverkų šsaudymas, kurį sudaro ritminių garsų muzika, atliekama didžiuliu garsu. Per šventes galima pamatyti ir išgirsti gatvėse bei miesto aikštėse kur dažniausiai šaudoma dienos metu, tai ne vien tik muzikinis - ritminis garsas, tai ir vizualus spektaklis. Mes, valencijiečiai, neįsivaizduojame fajų be "mascleta".  Šie fejerverkai ypač naudojami visoje Valencijos apskrityje.

Papasakokite Fajų šventės eigą

  -Nors visą šventės eiga sukasi apie popierinių figūrų pristatymą, kurios mėgdžioja žmonių pavidalus, charakterius bei jų gyvenimą, taip pat labai svarbi šventės dalis yra įvairiausios žaismingos pramogos kaip: "mascletas", įspudingi fejerverkai, bulių kautynės, festivaliai, koncertai, mugės, gražiausių žirgų pasirodymai, parodos, varžybos ir kas be ko, valencijietiškos Paejos kepimas. Šitaip besilinksmindami prieiname šventes kulminaciją, tai gėlių aukojimas Šventąjai Mergelei, našlaičių bei vargšų globotojai. Jau nuo pat pietų pradedamos nešti gražiausios gėles ir taip montuojamas nuostabiausias kada nors regėtas gelių apsiaustas. Tai užburiantis reginys, nunešantis žiurovą į praeitą amžių. Paskutinę šventės naktį yra išsaugoma tik viena fajų statulėlė(ninot), visos kitos fajos yra sudeginamos ir pati gražiausia, kuriai buvo skitra pirmosios vietos premija, sudeginama paskutinė. Taip su pelenais ir užbaigiame šią šventę, bet tuo pačiu ir pasitinkame kitų metų fajas su naujomis idejomis jų kūrimui.

  Padėkoję šauniąjai Fajerai Mayor už malonų pašnekesį, nuskubėjome ragauti saldžiojo vyno, belaukdami deginamos fajos kvapo spėjome pasmalyžiauti karšto šokolado su ką tik išvirtomis spurgomis, skambant būgnų dužiams, džiaugėmės nuostabia Fajų švente.


Komentuoti..
lina.gabriel
2011-03-29 22:39:01, IP: 95.23.132.118
Puikus svietimo straipsnis!Tokiu reiketu daugiau,bet dazniau pasitaiko verkianciu bobuciu asarojimu,nei tokiu sauniu straipsniu.Papildymas-Faju mascleta,nesvarbu kokiame Valencijos provincijos kaimelyje bebutu,visada vyksta 14:00val.Saunus straipsnis
Palikti komentarą
Komentatorius*:
El. paštas*:
WWW svetainės adresas:
Komentaras*:
Saugos kodas:
UAB BT grupė - el. parduotuvių kūrimas lokio pastoge
speedfactor

Apklausa
Ar reikalingas kitas koncertas ar renginys?
Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Rezultatai...